„Mój dom – Polska”

15/11/2020 20:39

Drodzy Rodzice!

 

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o naszym kraju – Polsce. Dzieci poznały legendę o powstaniu państwa polskiego O Lechu, Czechu i Rusie. Wysłuchały również wielu innych legend z różnych regionów naszego kraju, między innymi: Bazyliszek, Smok Wawelski, Złota Kaczka, Śpiący Rycerz, Łysa Góra, Toruńskie pierniki…

Dzieci znają kontury państwa, charakterystyczne regiony (potrafią odszukać je na mapie). Wiedzą, gdzie leży stolica Polski oraz ich miasto rodzinne. Poznały nazwy dawnych stolic Polski, pamiętają, jak nazywa się obecna stolica kraju. Znają kilka nazwisk sławnych Polaków, wiedzą, czym się zajmowali lub zajmują (Chopin, Matejko, Kopernik, Piłsudski).

Obejrzeliśmy film edukacyjny Polak Mały, aby lepiej zapamiętać polskie symbole narodowe.

Dzieci potrafią pięknie wykonać różne prace plastyczne, które potem wykorzystujemy do dekoracji naszej sali oraz holu.

Poznaliśmy kroki polskich tańców narodowych (polonez, krakowiak i kujawiak).

Z wielką uwagą i przyjemnością obejrzeliśmy wybrane tańce narodowe i ludowe Zespołu Mazowsze. To było bardzo piękne widowisko:)

W ramach obchodów Święta Niepodległości 12 listopada wspólnie z zaproszoną grupą 5 odśpiewaliśmy Hymn Polski jak również lubiane i chętnie śpiewane piosenki niepodległościowe.

 

W tym tygodniu rozpoczęliśmy projekt dedykowany trójmiejskim przedszkolom: Z piosenką przez wieki. Obejrzeliśmy pierwszy filmik, w którym zaprezentowane były dwa instrumenty: skrzypce i fortepian. Dzieci poznały wielkiego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta, wspólnie śpiewaliśmy jego kompozycję Kurki trzy. Uzupełnieniem była kolorowanka przedstawiająca popiersie kompozytora.

A na koniec czas na upragniony odpoczynek :)))