Co słychać jesienią w parku, lesie i ogrodzie?

25/10/2020 22:27

Co słychać jesienią w parku, lesie i ogrodzie?

Jesień w parku, lesie i ogrodzie – to był temat przewodni  naszych całotygodniowych zajęć.

Rozmawialiśmy na temat jesieni, jej cech charakterystycznych w szczególności pojawiających się w naszych parkach, lasach, ogrodach. Dzieci zapoznały się z nazwami niektórych drzew liściastych, iglastych, owocowych, nazwami warzyw, owoców oraz ich znaczeniem dla człowieka.

Dzieci odkrywały tajemnice rytmu, który można przedstawiać na różne sposoby. Można układać powtarzające się rytmicznie elementy np. kasztany, żołędzie, wyklaskać, zagrać na instrumentach, rysować itp.

Najbardziej podobało się dzieciom wygrywanie dźwięków na instrumentach perkusyjnych na podstawie ułożonego rytmu z figur geometrycznych.

Dzieci zapoznały się z cyfrą 3. Wykonywały różne zadania utrwalające cyfrę 3, doskonaliły umiejętność przeliczania elementów zbioru oraz nazwy figur geometrycznych układając z mozaiki piękne wzory

Wielkim zainteresowaniem dzieci cieszyły się zajęcia dotyczące łamigłówek matematycznych i rozwiązywanie różnych matematycznych zagadek.

W minionym tygodniu dzieci poznały również dwie litery- Y,y oraz M,m. Było całe mnóstwo zadań doskonalących pisanie tych  poznanych liter, ćwiczenia utrwalające litery, ćwiczenia doskonalące umiejętność podziału wyrazów na sylaby i głoski, wyszukiwanie liter w różnych wyrazach, odczytywanie prostych wyrazów, wyszukiwanie wybranych  liter wśród wielu innych, układanie prostych wyrazów z klocków.

Mimo wielu zajęć zawsze był czas na zabawę w kącikach i różne zabawy ruchowe w sali i na świeżym powietrzu,  które sprawiają dzieciom najwięcej frajdy.

Niektóre dziewczynki wyraziły chęć wykonania prac plastycznych na konkurs plastyczny

„ Kaszubska łąka” organizowanym przez Sopockie Koło Plastyczne.

Dziewczynki wykonały wspaniałe prace.

Zwolenników i zwolenniczek rysowania jest w naszej grupie więcej. Dzieci w wolnym czasie potrafią tworzyć piękne prace wymagające dużo pracy i precyzji.

Efektem rozmów na temat jesieni w ogrodzie i sadzie były piękne prace nad którymi nasze dzieci pracowały przez dwa dni. Warto jednak było poświęcić tyle czasu- prace są wspaniałe!!!

W naszej sali pojawiła się również nowa zabawka dzięki której dzieci mogły w samym środku jesieni chwytać motyle, co wymagało od nich trochę cierpliwości, sprytu i refleksu.

I tak  tydzień  nauki i zabawy za nami. Przed nami kolejny…